SwingBench cz.4 : Losowe dane w tabeli

Czasami potrzebujemy do testów utworzyć jakąś tabelę w której chcemy umieścić jakieś losowe dane. Jeśli to ma być jakaś mała tabelka jakoś sobie z tym poradzimy. Gorzej jeśli tabela ma zawierać kilka tysięcy rekordów i najlepiej jakby to były losowe dane. Do tego zostało stworzone oprogramowanie DataGenerator które możemy ściągnąć z tej samej strony co SwingBencha ( http://dominicgiles.com/downloads.html ).

Po ściągnięciu skopresowanej paczki kopiujemy plik na serwer i tam go rozpakowujemy. Tak jak w przypadku SwingBencha tu też musi być zainstalowana Java.
Następnie z folderu /datagenerator/bin uruchamiamy program

./datagenerator

Po kilku chwilach na ekranie pojawi się okno główne programu DataGenerator.

Musimy tu podać nazwę i hasło użytkownika w którym zostaną utworzone testowa tabela SIMPLETABLE.

Możemy też ustawić parametry naszej tabeli (jej kolumny i typy danych w nich zawarte). W naszym przypadku tabela będzie miała 4 kolumny.

W lewym górnym roku znajdują się dwa zielone przyciski uruchamiające generowanie danych
– pierwszy to generator plików (File Generator)
– drugi to generator danych (Database Generator) w bazie danych (wiersze w tabeli SIMPLETABLE)

FILEDATA GENERATOR

Po uruchomieniu pierwszego przycisku uruchamiamy generator plików bazodanowych dla tabeli SIMPLETABLE

Definiujemy tu parametr „Output Directory” czyli folder, gdzie będą zapisane pliki (domyślnie jest to obecny folder) oraz „Generation Threads” czyli w ilu wątkach ma być wykonywany zapis. Jest to z reguły liczba równa ilości procesorów.

Okno z logiem wykonywanych czynności (tworzenie tabeli, indeksów itd)

Pliki dla tabeli SIMPLETABLE zostały utworzone.

DATABASE GENERATOR

Po uruchomieniu przycisku otwiera się stron konfiguracyjna

Opcja „Generation Threads” mówi nam w ilu wątkach ma się wykonać napełnianie tabeli, „Batch Size” określa rozmiar napełniania, a „Commit Size” ilość wierszy, po których zostanie wydane polecenie Commit, czyli zatwierdzenie zmian. Przy pomocy przycisku „Validate Schema” możemy sprawdzić czy poprawnie wpisaliśmy usera i hasło i czy za jego pomocą możemy podłaczyć się do bazy.

Test wyszedł pozytywnie więc możemy spokojnie nacinąć NEXT

Okno z logiem wykonywanych czynności

Następuje proces napełniania tabeli. W tym przypadku danych nie było dużo (1000 wierszy) więc poszło to błyskawicznie. Jesli jednak zapuścimy kilka milionów wierszy może to potrwać znacznie dłużej.

W przypadku kiedy uznamy że mamy już wystarczającą ilość wierszy lub np gdy zacznie nam się kończyć miejsce na dysku można skorzystać z przerwania zapełniania. Używamy do tego czerwonego przycisku STOP

Po zakończeniu (lub przerwaniu) możemy sprawdzić nasze dane w tabeli SIMPLETABLE

Ten wpis został opublikowany w kategorii Oracle, SwingBench i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz