SwingBench cz.2 : Kolorowy finał

W poprzedniej części pokazałem jak utworzyć dla potrzeb SwingBencha trzy schematy (SOE, SH i CC). Teraz przyszła pora na wykorzystanie ich do testowania bazy danych Oracle przy pomocy programu SwingBench. jest to program który po prostu symuluje operacje na bazach. Przed uruchomieniem testu mamy możliwość zdefiniowania m.in. ilości „wirtualnych ” użytkowników, ilości wykonywanych operacji oraz wiele innych parametrów. Wszystkie wyniki będą przedstawione za pomocą graficznych wykresów. Istnieje też możliwość zapisania wyników do pliku i późniejsza ich analiza.

Najlepszym sposobem będzie uruchomienie lokalnie u siebie na laptopie programu SwingBench. Gdzy nie ma możliwości podłączenia się zdalnie do bazy możemy uruchomić program na bazodanowym serwerze.
Przechodzimy do folderu /swingbench/winbin (Windows) lub /swingbench/bin i uruchamiamy program

swingbench.bat

java -cp ../launcher LauncherBootstrap -executablename swingbench swingbench %1 %2 %3 %4 %5 %6 %7 %8 %9

Możemy od razu podać w opcjach nazwę serwera do którego chcemy się podłączyć (opcja -cs). Jesli chcielibyśmy od razu wybrać konkretny plik konfiguracji (test) możemy go również podać przy uruchamianiu programu (opcja -c)

swingbench.bat -cs //126.201.26.53/orcl.localdomain -c C:\swingbench\config\MyTest.xml

Uruchamia się program:

java -cp ../launcher LauncherBootstrap -executablename swingbench swingbench 
-cs //126.201.20.54/orcl.localdomain
Started Swingbench, Version 2.6.0.1040. Config file is MyTest.xml

Po chwili na ekranie pojawia się okienko w którym możemy wybrać test jaki chcemy przeprowadzić na naszej bazie. Poszczególne testy omówię później.

Po wybraniu jednego z nich pojawia się program główny SwingBench’a.

W lewym górnym oknie znajdują się parametry podłączenia się do bazy. Należy je odpowiednio uzupełnić podając nazwę serwer i instancji. Login i hasło użytkownika jest zależne od testu który wybraliśmy więc go nie zmieniamy.

Używając niebieskiej ikony „globusa” możemy sprawdzić poprawność wpisanych parametrów połączenia.

Jeśli mamy zamiast zbierać statystyki dla bazy musimy uzupełnić okno poniżej gdzie wpisujemy login i hasło użytkownika z uprawnieniami SYSDBA.

Poniżej znajduje się okno konfiguracyjne gdzie ustawiamy takie parametry jak ilość „wirtualnych” użytkowników, najmniejsze i największe odstępy pomiędzy wykonywanymi operacjami na bazie oraz kilka innych. Możemy też zdefiniować kiedy ma się zacząć zbieranie statystyk, po jakim czasie lub o której godzinie ma nastąpić zatrzymanie. Przy wybraniu odpowiedniego pliku konfiguracji (testu) parametry są ustawiane automatycznie.

Po prawej stronie znajdują się dwa panele. Górny służy do konfiguracji wykonywanych operacji na bazie. Typ operacji jest również uzależniony od testu jaki wybierzemy. Przykładowo przy wybraniu STRESS_TEST będziemy mogli skonfigurować ilość operacji INSERT, UPDATE, DELETE itd

Na dolnym panelu będą wyświetlane monitorowane paramety. Na razie jest on pusty. Ilość wyświetlanych wykresów można zmienić klikając w przycisk „Chart Preferences”.

Jeśli już wszystko skonfigurowane pora uruchomić nasze testy. W tym celu klikamy w przycisk „PLAY” znajdujący się w górnym lewym roku programu

Wykresy ożywają 🙂 Podczas trwania testu możemy na bierząco modyfikować zmienne co spowoduje zmiany w parametrach wydajności serwera.

Wykresy są przestawiane za pomocą prostych wykresów. W starszej wersji SwingBencha (2.5) wykresy były trójwymiarowe 🙂

Aby zatrzymać testy należy użyć przycisku „STOP” w górnym lewym rogu programu.

Po zakończeniu testów możemy zapisać wyniki na dysk (w formacie XML) korzystając z menu FILE.

RESULT2PDF

Aby podejrzeć wyniki najpierw należy je przekonwertować na plik PDF

results2pdf.bat -c results01.xml

Zostanie stworzony plik results01.pdf z wynikami naszych testów w formacie tabeli i wykresów.

SQLBUILDER

Program SQLBUILDER służy do edycji plików konfiguracyjnych w celu skonfigurowania zadań które będą wykonywane podczas testów. Jest to jednak aplikacja przeznaczona dla ekspertów i osoby z mniejszym doświadczeniem lepiej żeby tam nie grzebały 🙂

sqlbuilder.bat -c C:\_swingbench26\configs\tpcds_statements.xml
sqlbuilder.bat -c ../configs/tpcds_statements.xml

Ten wpis został opublikowany w kategorii Oracle, SwingBench i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz