Import danych z MSSQL do pliku Excela

Czasami jest potrzeba zaimportowania danych z tabeli w bazie danych do pliku Excel. Można to zrobić na kilka sposobów. Wykorzystujemy do tego m.in. narzędzia Integration Services przedstawione w jednym z artykułów. Ja przedstawię dziś inny sposób polegający na wczytanie danych bezpośrednio do arkusza kalkulacyjnego. Połączenie będzie na stałe zdefiniowane co pozwoli na odczyt zawsze aktualnych danych przy każdorazowym otwarciu arkusza.

Otwieramy nowy plik Excela.

Po jego otwarciu z górnego menu przechodzimy do opcji DANE a następnie wybieramy „Z innych źródeł” a następnie „z programu SQLServer”.

Wpisujemy nazwę naszego serwera i wybieramy odpowiedni sposób uwierzytelnienia.

Na następnym ekranie wybieramy bazę i tabelę.

Zapisywanie pliku łączenia danych do pliku ODC.

Importowanie danych. Ustawiamy czy to ma być tabela, raport przestawny, wykres przestawny czy tylko mamy stworzyć plik połączenia do bazy. Wybieramy istniejący arkusz lub możemy wyeksportować dane do nowego arkusza.

Wchodząc we właściwości możemy poustawiać jeszcze parę rzeczy dotyczących naszego połączenia do bazy m.in. co ile ma być odświerzany nasz arkusz oraz czy mają być wczytane dane z bazy podczas otwierania arkusza.

Po zatwierdzeniu dane zostają wczytane do arkusza kalkulacyjnego.

Dane możemy „ręcznie” odświerzyć klikając w przycisk.

Lub otworzyć właściwości naszego połączenia.

I zaznaczyć automatyczne połączenie przy otwieraniu arkusza.

W zakładce Definicja mamy ścieżkę do plików konfiguracyjnych naszych połączeń . Dla programistów np w c# znajdziemy tu Conenction String do połączenia się z naszą bazą (okno „Parametry połączenia”)

Jesli zajrzymy do folderu w folderach naszego użytkownika znajdziemy wspomniane wcześniej pliki konfiguracyjne naszych połączeń do baz.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Microsoft SQL. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz