Microsoft SQL Operations Studio cz.1

Microsoft właśnie udostępniło nowe narzędzie do zarządzania SQL Server. SQL Operations Studio, które jest dostępne w wersji dla systemu Windows, Mac oraz Linuks jest właśnie w fazie testów i jest dostępna jako Preview (działanie testowej wersji może być jeszcze niestabilne i powodować błędy). Posiada ona wiele funkcjonalności przydatnych w codziennej administracji bazami danych MsSQL choć z tego co widzę na razie daleko mu do Management Studio.
Zaletą SQLOS jest możliwość dostosowania widoku do swoich potrzeb. Pozwala na takie skonfigurowanie widoku zarządzania, aby łatwiej wykrywać wąskie gardła systemu mające wpływ na wydajność.
Program pozwala na wykonywanie na zapytań T-SQL oraz zapisywanie wyników w formie tekstowej, w formacie programu Excel lub w formie graficznej jako pliki PNG.

Konfiguracja i pierwsze uruchomienie są bardzo proste i sprowadzają się do kilku kliknięć. Na początek należy pobrać odpowiednią dla naszego systemu wersję ze strony
https://docs.microsoft.com/pl-pl/sql/sql-operations-studio/download
lub
https://github.com/Microsoft/sqlopsstudio

Po ściągnięciu pliku po prostu go rozpakowujemy na dysku a następnie uruchamiamy sqlops.exe (dla systemu Windows).

Po uruchomieniu program poprosi nas o skonfigurowanie nowego połączenia

Po zalogowaniu się do serwera pojawi się ekran

Po pierwszy uruchomieniu pojawi się okno pomocy objaśniające najważniejsze funkcję SQL Operations Studio.
Po rozwinięciu listy baz i klinkięciu w jedna z nich pojawi się okno z listą tabel z bazie oraz kilka podstawowych funkcji na bazie (backup, restore, query, … )

W następnej części opiszę w jaki sposób dodać WIDGETY w naszym programie wyświetlające informacje o naszej bazie i instancji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii SQL OS i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz